Relacja z Lubuskiego Kongresu Dwujęzyczności „Przedszkolak w świecie dwujęzyczności”

10 maja 2023 r. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze odbył się I Lubuski Kongres Dwujęzyczności „Przedszkolak w świecie dwujęzyczności” – nieodpłatna konferencja pedagogiczna o zasięgu wojewódzkim organizowana przez Fundację Dwujęzyczny Przedszkolak i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego i Aneta Zwolińska, Prezeska Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak

Cele Lubuskiego Kongresu Dwujęzyczności to zrzeszanie społeczności dyrektorów przedszkoli, nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli języka angielskiego oraz budowanie wspólnoty praktyków zajmujących się edukacją dwujęzyczną w przedszkolu.

Podczas kongresu nastąpiło uroczyste rozdanie nagród dla laureatów projektu “Bilingual Preschooler’s Enchanted Cookbook” – „Zaczarowana Książka Kucharska Dwujęzycznego Przedszkolaka” oraz wręczenie Krajowego Certyfikatu Przedszkola Promującego Dwujęzyczność.

Od lewej: Dorota Śladewska, Dyrektorka Przedszkola nr 5 im. Słoneczne Przedszkole we Wschowie, Marta Krawczyk, Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach i Edyta Paczkowska, Wicedyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze

Kongres uświetniły również anglojęzyczne występy artystyczne dzieci z przedszkoli w województwie lubuskim (stacjonarnie) oraz przedstawienia przedszkolaków z lubelskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego (którzy połączyli się z nami online) oraz wykłady i warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów, dotyczące oczywiście tematu dwujęzyczności w przedszkolu. Wśród prelegentek na kongresie znalazła się m.in. prof. UJK, dr hab. Agnieszka Szplit, Główna Metodyczka Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak i Wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia ATEE.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz widzom za przybycie! Transmisję na żywo w Internecie obejrzało ponad 2000 osób 💚

Specjalne podziękowania kierujemy do Partnera Kongresu – Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Dziękujemy również za wsparcie Patronom:
Marszałkowi Województwa Lubuskiego – Elżbiecie Annie Polak,
Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty – Ewie Rawie,
Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP Polska.

Dziękujemy także Panu Arkadiuszowi Dąbrowskiemu – Dyrektorowi Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Zielonej Górze! 😀